Έχει παρατηρηθεί το τελευταίο χρονικό διάστημα ότι αρκετά Πανεπιστήμια διαφόρων χωρών της Ευρώπης, που προσφέρουν προγράμματα προπτυχιακών σπουδών, είτε αγγλόφωνα, είτε στη γλώσσα ομιλίας της εκάστοτε χώρας, ζητούν από τους τελειόφοιτους/απόφοιτους μαθητές συμμετοχή στις Παγκύπριες Εξετάσεις Πρόσβασης (ΠΕΠ) 2023, στο πλαίσιο των κριτηρίων εισδοχής τους (entry requirements).
Ως εκ τούτου, ενημερώνονται, εκ νέου, οι μαθητές και όσοι απόφοιτοι ενδιαφέρονται για εισδοχή σε Ανωτέρα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα του εξωτερικού, όπως επικοινωνήσουν εγκαίρως με αυτά, για τα ακριβή κριτήρια εισδοχής τους (entry requirements). Υπενθυμίζεται ότι η συγκεκριμένη πληροφορία ήταν ήδη αναγραμμένη στη σχετική παρουσίαση που απεστάλη από την Υ.Σ.Ε.Α., η οποία έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.
                                                                                                                                                                                                                                                          9 Μαρτίου 2023