Στις 6/12/2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Λαογραφικό μουσείο Λεμεσού από ομάδα μαθητριών Β’ τάξης του σχολείου μας συνοδευόμενες από δύο εκπαιδευτικούς_ την Βοηθό Διευθύντρια Παναγιώτα  Χριστοδουλίδου και την καθηγήτρια Βασιλική Ιορδάνου. Η όλη δραστηριότητα εμπίπτει στα πλαίσια  του προγράμματος της Ουνέσκο Αειφόρος Ανάπτυξη και περιβάλλον και προστασίας της πολιτιστικής μας κληρονομιάς με την ονομασία «Κύπρος του Χθες, Φάρος του Σήμερα».

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

• Ένοιωσα ένα αίσθημα νοσταλγίας για τον παλιό καιρό και τον τρόπο ζωής τους.
  • Με την είσοδο μας στο αρχοντικό αυτό και με τον όλο διάκοσμο του μας ταξίδεψε σε αλλοτινές εποχές ενός κόσμου που έχει φύγει μεν αλλά δεν έχει ξεχαστεί.
  • Αξιόλογα είναι τα κεντήματα, ενδυμασίες, είδη προικός που αποπνέουν καλαισθησία, γούστο και τεχνικές που δηλώνουν ότι στη Κύπρια γυναίκα άρεσαν τα όμορφα και καλόγουστα ρούχα που θα την περιέβαλλαν.
  • Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα χειροποίητα σκαλιστά έπιπλα που στόλιζαν τα σπίτια τους οι προηγούμενες γενιές. Μερικά μπορούσαν να είναι ξενόφερτα που έδειχναν και πάλι το ενδιαφέρον των Κυπρίων στα όμορφα πράγματα.
  • Όλα τα εκθέματα ήταν φτιαγμένα με φυσικά υλικά όπως βαμβάκι, λινάρι, μαλλί, μετάξι, ξύλο, μέταλλο. Μερικά χαρακτηρίζονται από απλότητα, έξυπνη πρακτικότητα, δημιουργικότητα και σεβασμό προς το περιβάλλον.
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ το Λαϊκό Μουσείο Λεμεσού ξανά για να το μελετήσω πιο αναλυτικά και να ταξιδέψω στο κόσμο του χθες