Στις 2 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν στο Ξενοδοχείο Mediterranean ολοήμερα βιωματικά εργαστήρια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και μαθητών με θέμα τη Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση για το φαινόμενο του Sexting. Σε ένα περιβάλλον αλληλεπίδρασης, εκπαιδευτικοί και μαθητές από σχολεία της πόλης μας, διαπραγματεύτηκαν το θέμα της ανταλλαγής μηνυμάτων σεξουαλικού περιεχομένου (sexting). Μέσα από τις δραστηριότητες ενημερώθηκαν για το φαινόμενο του sexting, συζήτησαν για τη συναίνεση, την πίεση που ασκείται στους νέους στην αποστολή και λήψη sexts και στις πιθανές συνέπειες που δύναται να προκύψουν από το sexting. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο και στους τρόπους αναζήτησης βοήθειας και υποστήριξης. Η αναγκαιότητα, η χρησιμότητα και η επιτυχία αυτών των βιωματικών εργαστηρίων φάνηκε και από τις εντυπώσεις των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών και μαθητών μας.