Η Ημερίδα Καινοτομίας στις Πολιτιστικές και Δημιουργικές Βιομηχανίες 2024 πραγματοποιήθηκε στις 19 Ιανουαρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολομωνίδης, στη Λεμεσό. Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Junior Achievement Cyprus και την Κυπριακή Εθνική Επιτροπή Unesco. Αυτή η δράση αποτελεί μια ευκαιρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες να εμβαθύνουν στον πολιτισμό, την πολιτιστική κληρονομιά και τη δημιουργική βιομηχανία. Σε αυτό το εντατικό ολοήμερο bootcamp, περίπου 70 μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν σε μια πρόκληση που αφορά αυτούς τους τομείς. Το σχολείο μας έλαβε μέρος με πέντε μαθητές/τριες από το τμήμα Α1.1.  Συγκεκριμένα, αυτοί ήταν η Γεωργίου Αναστασία, ο Γεωργίου Πέτρος, η Λοΐζου Κατερίνα, η Ριστόσκα Ζοράνα και ο Σπύρου Ανδρέας. Η ομάδα στην οποία συμμετείχε η μαθήτρια Λοΐζου Κατερίνα, πήρε το τρίτο βραβείο. Τους μαθητές συνόδεψε η Ευγενία Χριστοδούλου, καθηγήτρια Μαθηματικών.