Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, επίσκεψη στο Στρασβούργο

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023, οκτώ μαθητές/τριες-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου  του Σχολείου μας,  συμμετείχαν στην ημερίδα Euroscola στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο της Γαλλίας, με θέμα: «Ασφαλές διαδίκτυο για μια πιο ισχυρή Ευρώπη: « Η Δέσμευση της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την κυβερνοασφάλεια». Οι μαθητές/τριες απόλαυσαν αυτήν την τόσο ξεχωριστή εμπειρία, η οποία τους προσφέρθηκε σε ένα αυθεντικό και βιωματικό πλαίσιο, ως επιβράβευση για την άριστη αξιολόγηση που επέτυχαν με δράσεις τους στο πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» κατά το περσινό σχολικό έτος. Η παρουσία τους υπήρξε άψογη σε κάθε πτυχή της διοργάνωσης. Συγχαρητήρια σε μαθητές και μαθήτριες- Πρέσβεις καθώς και στους καθηγητές/καθηγήτριες -Πρέσβεις, που συντονίζουν, καθοδηγούν και εμπνέουν τους μαθητές και τις μαθήτριες να ανοίγουν τα φτερά τους προς κάθε κατεύθυνση που τους δίνει νόημα, να μετρούν τις δυνάμεις τους και να διαμορφώνουν άποψη για τον κόσμο γύρω τους.