Στις 7 Φεβρουαρίου 2024, μαζί με τους καθηγητές μας, πατέρα Ιωάννη Νικολάου, καθηγητή Θρησκευτικών, Χρίστο Ιγνατίου, Φιλόλογο και τον Κώστα Μεταξά, που ήταν καλεσμένος μας, επισκεφθήκαμε αρχικά το στρατιωτικό κοιμητήριο Μακεδονίτισσας ή αλλιώς τον Τύμβο της Μακεδονίτισσας.  Εκεί, μας υποδέχτηκαν αξιωματικοί της Εθνικής Φρουράς, οι οποίοι μας ενημέρωσαν για τον ιερό αυτό τόπο, τόπος θυσίας αλλά και βεβαρημένης ιστορικής μνήμης.

Στη συνέχεια, φτάσαμε στο στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ στη Μαλούντα. Ένα άγημα υποδέχτηκε το σχολείο μας και τύχαμε ξενάγησης από τους Ελλαδίτες αξιωματικούς και υπαξιωματικούς, οι οποίοι τόνισαν την αδιάλειπτη παρουσία της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου στη μεγαλόνησο, η οποία αποτελεί παράγοντα ασφάλειας και αποτροπής για τον δοκιμαζόμενο Κυπριακό λαό και ηχηρή απόδειξη της μακράς, σταθερής και αταλάντευτης σχέσης των δύο χωρών. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τον κ. Κώστα Μεταξά και από τον αντιπρόεδρο του Κ.Μ.Σ του Σχολείου μας Γιώργο Καμέρη, στο μνημείο πεσόντων. Τέλος, επισκεφθήκαμε το μουσείο του στρατοπέδου.

Φιλίππου Γαλάτεια   Γ3.2