Την Τρίτη, 19 Σεπτεμβρίου 2023, τα παιδιά του τμήματος Β1.1-2.1, μαζί με την καθηγήτριά τους Μαρία Καυκαρίδου, Φιλόλογο παρακολούθησαν τη διάλεξη “ Επαναφέροντας « Τα ερωτήματα» στη διδασκαλία της γλώσσας στο σχολείο: Αναζήτηση της ουσίας της γλώσσας με διάλογο”, στο Πανεπιστήμιο Frederick, στη Λευκωσία. Εισηγητής ήταν ο διακεκριμένος Καθηγητής Γλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεώργιος Μπαμπινιώτης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία, μέσα από ένα εποικοδομητικό διάλογο με τον κ. Μπαμπινιώτη,  να ανακαλύψουν την πολυδιάστατη αξία της γλώσσας και ταυτόχρονα να συνειδητοποιήσουν ότι η καλλιέργειά της ισοδυναμεί με την ανάπτυξη και την εξέλιξη του μυαλού και γενικά του κόσμου μας