Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου οι μαθητές των τμημάτων Β31 και Β11-21 παρακολούθησαν στη βιβλιοθήκη του Σχολείου διάλεξη από την ψυχολόγο κ .Νίνα Ευριπίδου, με θέμα: «Το φαινόμενο του εκφοβισμού και τρόποι διαχείρισής του». Κατά την παρουσίαση δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν τα κρίσιμα ζητήματα του εκφοβισμού και των διακρίσεων, τους κινδύνους που ενδέχεται να προκύψουν και τις σοβαρές επιπτώσεις στην ψυχολογία κυρίως των θυμάτων. Επίσης, τονίστηκε ο ρόλος των στερεοτύπων στη διαιώνιση αυτών των συμπεριφορών. Παράλληλα, επισημάνθηκε η σημασία της αναγνώρισης αυτών των θεμάτων, της αναφοράς περιστατικών και ο κρίσιμος ρόλος των παρευρισκομένων στην προώθηση ενός ασφαλούς σχολικού περιβάλλοντος.Τέλος, έγινε αναφορά στο νομικό πλαίσιο, τις στρατηγικές πρόληψης και τη σημασία μιας προσέγγισης σε σχολικό επίπεδο για την αντιμετώπιση του φαινομένου του  εκφοβισμού.