«Ψηφιακός Κόσμος = Ψηφιακή Ζωή»

Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε  το 41ο Επαρχιακό Μαθητικό Συνέδριο, Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης πόλης και Επαρχίας Λεμεσού «Ψηφιακός Κόσμος = Ψηφιακή Ζωή», στο Δημοτικό Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολωμονίδης. Ομάδα  μαθητών και μαθητριών της Γ3.1, αποτελούμενοι από τους Ηλία  Ζωή, Καμέρη Γεώργιο, Κλεάνθους Διαμάντω, Στόγιου Χριστίνα, Καριτζή Αντριάνα, Χαραλάμπους Χαράλαμπο, Μιχαηλίδη Μιχάλη και Κουμενίδου Λεώνη, μαζί με τη φιλόλογό τους Χρυσή Χουβαρτά παρακολούθησαν παρακολούθησαν αξιόλογες εισηγήσεις τόσο από μαθητές όσο και από επιστήμονες. Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την έννοια της ενεργούς πολιτότητας στη σύγχρονη ψηφιακή κοινωνία, τη σχέση των εφήβων με τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και τους κινδύνους που ελλοχεύουν, αλλά και για την κοινωνία της πληροφορίας και την Τεχνητή Νοημοσύνη. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε έκθεση έργων τέχνης που ήταν εμπνευσμένη από το συγκεκριμένο θέμα του Μαθητικού Συνεδρίου.