Στις 31/01/23, δέκα δόκιμοι πρεσβευτές του  Λυκείου Αγ. Νικολάου, επισκέφθηκαν τη Βουλή των Αντιπροσώπων στη Λευκωσία  με την συνοδεία των καθηγητών τους, Πατέρα Ιωάννη Νικολάου και Άννας Μακριδου, για να ενημερωθούν για διάφορα θέματα που αφορούν στον τρόπο λειτουργίας της Βουλής αλλά και για άλλα σημαντικά θέματα που αφορούν τόσο στο δημοκρατικό πολίτευμα της Κύπρου όσο και στον τρόπο που λειτουργεί η Ευρωπαϊκή Ένωση και πώς μπορεί να επηρεάσει τη ζωή των πολιτών της Κύπρου.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου Αγ. Νικολάου συνταξίδεψαν με μαθητές/τριες από άλλα σχολεία της Λεμεσού και όλοι μαζί πήραν μια "γεύση" του πώς είναι να νομοθετείς, να λες τη γνώμη σου και να αποφασίζεις για το κοινό καλό ως ένας ενεργός πολίτης!

Η ξενάγηση, η ενημέρωση όπως και η φιλοξενία στον χώρο της Βουλής έγινε από λειτουργό της Βουλής και τον κο Νεκτάριο Νικολαΐδη, υπεύθυνο του ευρωπαϊκού προγράμματος "Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου", στο πλαίσιο του οποίου διεξήχθη και η δράση.