Στις 2 Νοεμβρίου 2023, ο Δρ. Κωνσταντίνος Βασιλειάδης, αρχιτέκτονας, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο ΝΕΑΠΟΛΙΣ, μίλησε σε ομάδα μαθητών/τριών από τα τμήματα Γ3.1, Γ3.2, και συνδιδασκαλίες Β΄ Χημείας και Γ΄ Βιολογίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Πόλεων. Κύριο θέμα της συνάντησης ήταν η σχέση της Αρχιτεκτονικής των πόλεων με την προστασία του Περιβάλλοντος. Ο ομιλητής εξήγησε αναλυτικά στους παρευρισκόμενους τι είναι ο βιοκλιματικός σχεδιασμός και τη σημασία του ενεργειακού σχεδιασμού. Αναφερόμενος στα πιο πάνω συνέδεσε πως αυτά αποτελούν απαραίτητες προϋποθέσεις για μια οικολογική προσέγγιση στη δημιουργία των σύγχρονων κτιρίων. Στόχος όλων των προσπαθειών πρέπει να είναι η προστασία του περιβάλλοντος.

Ο Δρ. Κωνσταντίνος Βασιλειάδης παρουσίασε το πιο πάνω θέμα μέσα στα πλαίσια του προγράμματος «Ερευνητές και Ερευνήτριες».