10ος Διεθνής  Μαθητικός  Διαγωνισμός: «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες»

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ κατηγορία PROJECT

1Ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Η νεότερη κυπριακή ποίηση με θέμα την τουρκική εισβολή συντείνει στην διαμόρφωση του κυπριακού πολιτισμού

Το project εκπονήθηκε από τις μαθήτριες Ζαχαρία Παναγιώτα, Ηροδότου Αλεξάνδρα και Καραγιάννη Γαβριέλλα του Β3.1, με την καθοδήγηση της φιλολόγου Μαριάννας Χαριλάου.

Απόσπασμα από το συγκεκριμένο project

Εισαγωγή

[…] Στο project γίνεται αναφορά σε νεότερους Κύπριους ποιητές, οι οποίοι έγραψαν για την τουρκική εισβολή και κατοχή. Μέσα από τα ποιήματά τους διακρίνονται οι σκέψεις και οι προβληματισμοί τους, αλλά και μια άλλη οπτική γωνία του θέματος. Άλλοι σχολιάζουν τις προηγούμενες ομορφιές της πατρίδας μας, άλλοι τον χαμό του κόσμου, τους αγνοούμενους, τους αιχμάλωτους και τον πόνο που δημιουργήθηκε, άλλοι τις συνέπειες που άφησε πίσω της η τουρκική εισβολή σε ψυχικό και ψυχολογικό επίπεδο και άλλοι τη νοσταλγία του πρόσφυγα για τον γενέθλιο τόπο που χάθηκε σε αντιδιαστολή με το άχθος της προσφυγιάς, την ελπίδα της επιστροφής. Δείχνουν το ανθρώπινο στοιχείο και την τελική κατάληξη, είτε των ηρώων, είτε των «εχθρών» μέσα από περιγραφές προσώπων και καταστάσεων. Η πρώτη αντίδραση των ποιητών στα γεγονότα είναι ο θρήνος των ερειπίων, ο πόνος και η πίκρα για τη συμφορά που βρήκε τον τόπο. Επίσης, παρουσιάζεται η συμβολοποίηση του Πενταδάχτυλου ως διαρκής υπόμνηση τραύματος, χρέους ή ως ανάθεμα. Παράλληλα, θίγεται η ευθύνη των πνευματικών ανθρώπων, κυρίως των ποιητών που δεν στάθηκαν στο ύψος της ποιητικής και πολιτικής ηθικής που τους αναλογούσε και τους αναλογεί όσον αφορά την τουρκική εισβολή. Τέλος, από κάποιους νεότερους Κύπριους ποιητές παρουσιάζεται η  τουρκική εισβολή του  1974 και η τραγωδία της εσωτερικής διάσπασης που προηγήθηκε, του διχασμού που άφησε μετέωρους και μόνους τους λίγους αγωνιστές της Δημοκρατίας. Σκοπός της εργασίας είναι να παρουσιαστεί ενδεικτικά η νεότερη κυπριακή ποίηση που πραγματεύεται την τουρκική εισβολή από διάφορες πτυχές και βοήθησε στη διαμόρφωση  του κυπριακού πολιτισμού, παραθέτοντας σχετικά αποσπάσματα με σύντομο σχολιασμό τους.